?
cohenj (cohenj) wrote,
cohenj
cohenj

סיכום שנת 2015 בהייטק ובביוטק

http://www.ethosia.co.il/en/node/694522?utm_source=activetrail&utm_medium=email&utm_campaign=%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9D%202015
סיכום שנת 2015 בהייטק ובביוטק: התנהלות שקולה בשוק רותח

שנת 2015 בהייטק הישראלי עמדה בציפיות ואף יותר מכך – היקף האקזיטים והגיוסים, כמות הביקושים ורמות השכר, העידו על שוק רותח שקברניטיו שומרים על התנהלות זהירה.
27/12/2015

שנת 2015 הייתה אחת השנים החזקות בהיקף האקזיטים וגיוס ההון של חברות הייטק ישראליות. מחלקת המחקר של אתוסיה, חברת השמה להייטק ולביוטק, בחנה נתונים של למעלה מ-120 אלף עובדים וכ-1,200  חברות בגדלים ותחומים שונים בתעשיות ההייטק והביוטק בישראל. נתוני אתוסיה מצביעים על כך ששנת 2015 התאפיינה בביקוש מוגבר לידיים עובדות, תחלופה גבוהה יותר של עובדים ועלייה ברמות השכר בהייטק הישראלי - המשך ישיר לעליות שנצפו בשנת 2014.  עם זאת, לצד תחושת האופטימיות לאור הצמיחה בכל המדדים, היינו עדים להתנהלות זהירה של השוק והמשקיעים בכל הקשור לרכישות, השקעות והערכות שווי של חברות סטארט אפ.

צמיחה אינטנסיבית והתנהלות שקולה מאפיינים גם את עולם הגיוס והתעסוקה בהייטק הישראלי בשנה החולפת. אייל סלומון, מנכ"ל אתוסיה, מספר כי "על אף העלייה בביקושים והצורך של החברות למשוך אליהן עובדים בעלי ניסיון במקצועות נדרשים, לא נצפית התנהגות שהייתה אופיינית לתקופות שלפני התפוצצות הבועה ב-2008 וב-2001  – כמו איוש עובדים ללא הכשרה או פעולות רווחה מנקרות עיניים וחסרות פרופורציה. לא קיימת כיום תרבות ניפוח, אלא פעילות מדויקת, זריזה יותר ויעילה בתחום הגיוס בחברות הישראליות".

בנבחרת המובילים בעליות השכר- IT שחקן עולה

מבט על נתוני השכר בהייטק הישראלי ב-8 השנים האחרונות, מראה כי החל משנת 2010 ישנה מגמה של עליות שכר בתחום, כאשר בשנת 2015 נמדד אחוז עליית השכר הגבוה ביותר.

על פי ניתוח מגמות שכר לפי תפקידים, ניתן להבחין כי תפקידי פיתוח התוכנה, הפיתוח למובייל והפיתוח לאינטרנט מובילים כרגיל, עם עליות שכר ממוצעות של 10%, 6% ו-7% בהתאמה.

שחקן עולה בולט הוא תחום טכנולוגיות המידע (IT) שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ומראה עליות משמעותיות ברמות השכר (9.5%) ובביקושים לעובדים מנוסים.

אחוז הגיוסים החדשים: הגבוה ביותר בשנים האחרונות

שיעור הגיוס של עובדים חדשים מתוך כלל העובדים ב-2015 עמד על 18.5% – הנתון הגבוה ביותר ב-8 השנים האחרונות; זהו שיעור העובדים החדשים שגויסו לצורך הרחבת פעילויות (ולא כדי להחליף עובדים שעזבו), המצביע על הצמיחה המורגשת בענף.

אחוז העוזבים מרצון, כלומר עובדים העוזבים מרצונם לטובת משרות משתלמות או מאתגרות יותר, נמצא במגמת עלייה בשנים האחרונות. העלייה העקבית מעידה הן על האפשרויות הפתוחות בפני העובדים והן על אמונם בענף, המניעים אותם לקחת סיכון ולעזוב מקום עבודה קיים לטובת אופציות אחרות.

כמו כן, המשך הממוצע לאיוש משרה הולך ויורד לאורך השנים, והגיע כעת לערך הנמוך של 4 שבועות – פרמטר המעיד על שוק עבודה דינמי וצמא לעובדים, שהמשרות בו מאוישות במהירות מתוך רצון לניהול תהליך מזורז ויעיל מצד החברות.

המבוקשים ביותר: מהנדסי תוכנה, מפתחים למובייל ואינטרנט ואנשי IT

כ-40% משוק המועסקים בהייטק הם אנשי מחקר ופיתוח. בשוק חם רוב מאמציי הגיוס מתמקדים במפתחים בכדי לעמוד בלו"ז צפוף של שחרור גרסאות.ואכן, גם השנה מרבית הגיוסים הופנו לתחום הפיתוח – פיתוח תוכנה (19%), פיתוח לאינטרנט (18%) ופיתוח למובייל (16%). עלייה משמעותית בביקוש (11%) נצפתה גם בתחום טכנולוגיות המידע (IT). הגידול בביקוש לאנשי פיתוח במהלך השנה האחרונה הביא עמו באופן טבעי גם לעלייה בביקוש בתחום בדיקות תוכנה (10%).

תחום החומרה חווה היפוך מגמה - בשנת 2015 חלה עלייה בביקוש ב-3%, לעומת שנת 2014 בה נמדדה ירידה של 7% בביקוש למפתחים בתחום החומרה. הסיבות להיפוך המגמה נובעות בין היתר בעלייה בכמות הסטארטאפים המפתחים חומרה בתחום ה-IOT ובתחום המכשור הרפואי.

בניתוח של הביקוש לעובדים לפי תעשיות בולטים שוב תחומי האינטרנט והתוכנה (עלייה של 20% ו-21% בביקוש לעובדים, בהתאמה). גם בתעשיות מדעי החיים נצפתה עלייה בביקוש לעובדים. בתחום השבבים ניכר שינוי משמעותי בביקוש לעובדים - עליה של 4% בשנת 2015 אל מול ירידה של 7% ב-2014. תחום התקשורת הוא התחום היחיד בו נרשמה ירידה בביקוש לעובדים ב-2015, אך השנה מדובר בירידה של אחוז אחד בלבד אל מול 7% אשתקד.

לדברי אייל סולומון, "הקטר שדוחף את העולם הטכנולוגי היא צריכת הנתונים המואצת של פרטיים וארגונים, הגידול המסיבי בכמות משתמשי הקצה במובייל, יצירה וצריכת דטא בהיקפים שלא הכרנו. כל אלה דוחפים את התעשייה לפיתוח טכנולוגיות המיועדות לפתור בעיות שנוצרות סביב צמיחה מואצת זו. תעשיות שצמחו בעשרות אחוזים הן בהקפי גיוסי הכספים והן בכמות העובדים בהן, הן תעשיות הסייבר, Security, הדטא והאחסון.

הצמיחה המואצת יצרה תלות מהותית בתפקדי מפתח, בניהם אנשי DevOps , Data Scientist ומומחי אבטחת מידע שהפכו למבוקשים ביותר".  מטבע הדברים, רמות הביקוש למקצועות אלה גרמו לעליות שכר משמעותיות. בחלק מן המקצועות נצפתה עליית שכר של מעל 10%.

2016 - יעילות והתמקדות להמשך צמיחה

"אנחנו צופים כי מגמת הצמיחה בשווקי ההייטק תשמר גם ב- 2016 באותם היקפים", אומר אייל סולומון. "לצד המשך גיוסי כספים בהיקפים של מעל מיליארד דולר לרבעון, אנחנו צופים שהשוק יעבור 'תיקון טכני', כאשר שחקנים רבים בתחומים רוויי תחרות, כגון Storage, Security, IOT ו-FinTechייסגרו או יתמזגו עם אחרים. חברות שמתומחרות גבוה מדי או תתי תחומים בעולם הטכנולוגיה שהסבו הפסדים למשקיעים במהלך השנה הנוכחית, על אף מגמת הצמיחה של 2015 שכללה עליות שערים בנסד"ק ואקזיטים חסרי תקדים- יסגרו במהלך 2016 גם כן".

אייל מוסיף כי "כולנו ערים לדיון בעניין הטרנדים הטכנולוגיים וכמות הכסף שזורמת לתוך השוק, הגורמים לתהיות בדבר בועה המתנפחת לנגד עינינו, אך קיימות סיבות רבות המוכיחות כי מצב שוק ההייטק כיום בריא ואיתן, ביניהן מצבן של חלק ניכר מהחברות בתחומי 'הטרנדים', אשר מצאו לעצמם מודלים עסקיים רווחים".

המשך מגמת הצמיחה תתאפשר גם בזכות פעילות הנגידים בארץ ובארה"ב, שמעלים ואולי עוד יעלו את הריביות באופן שמרני. כך נקבל רוח גבית נוספת שתעודד השקעות וזרימת כסף לקרנות הון סיכון.

במהלך 2015 היה ברור כי מסתובב לו כסף רב בשוק הישראלי שמחפש להשקיע ביוניקורן הבא. עם המשך משנה זהירות והתנהלות חכמה, אנחנו נמשיך לראות ב-2016 אקזיטים במכפילים מעוררי תאבון.

***לסקר השכר המלא של אתוסיה בשוק ההייטק והביוטק-לחץ כאן ***

על יחידת המחקר של אתוסיה

המידע נאסף על ידי יחידת המחקר של חברת אתוסיה. יחידת המחקר של אתוסיה עוקבת אחר מגמות בתחומי התעסוקה בענפי ההייטק, הביוטק, הקלינטק ושוק ההון, ועורכת באופן קבוע סקרי שכר בענפי ההייטק והביוטק. איסוף המידע וניתוחו הם אחד מתחומי הפעילות המאפיינים את גישתה הייחודית של אתוסיה בתחומי משאבי האנוש וההשמה בכלל וניהול הקריירה בפרט. אתוסיה מייצגת תפיסה מקצועית בתחומי משאבי האנוש ומציעה פתרונות איוש רחבים המבוססים על גישה ממוקדת-אנוש, על ידע מקצועי רחב ועל הבנה עסקית של הענפים הרלוונטיים.

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments